Skip to main content

Jak pracuji

Ve své práci využívám holistický přístup ke klientovi, který nabízí integrativní psychoterapie a poradenství. Neomezuji se na jednu myšlenkovou školu a přístup. Věřím, že každý člověk je jedinečný a neexistuje jedno univerzální řešení pro všechny. Kombinuji různé přístupy a techniky, aby co nejlépe odpovídaly konkrétním potřebám každého jednotlivce a jeho osobnosti. Techniky volím s ohledem na osobnostní nastavení klienta, věk klienta, témata se kterým přichází a jeho osobní preference. Základní technikou je rozhovor.

Dále využívám ověřené techniky, které vychází z následujících psychoterapeutických přístupů:

Kognitivně-behaviorální terapie

Kognitivně-behaviorální terapie (KBT) je přístup, který se zaměřuje na změnu způsobu myšlení. CBT předpokládá, že automatické negativní myšlenky, které lidé prožívají, přispívají k psychickým problémům.

Psychodynamická terapie

Psychodynamická terapie zahrnuje psychoanalytické techniky, které lidem pomáhají pochopit některé nevědomé síly a motivace, jež ovlivňují jejich chování a současné fungování.

Humanistická terapie

Tento přístup k terapii se zaměřuje na pomoc lidem dosáhnout jejich plného potenciálu a lépe porozumět věcem, které jim pomohou být šťastnější.

Všímavost (Mindfulness)

Jedna z technik, která se v posledních letech stále častěji používá, a spočívá v tom, že se člověk naučí soustředit se na přítomný okamžik, místo aby se trápil minulostí nebo se trápil budoucností.

Krátké terapie zaměřená na řešení

Tento přístup je zaměřen na cíl a soustředí se na hledání řešení, nikoli na hluboké zkoumání problémů. Pomáhá klientům představit si jejich požadované výsledky a staví na stávajících silných stránkách.

Gestalt terapie

Gestalt terapie podporuje uvědomění si přítomného okamžiku. Podporuje klienty v plném prožívání jejich pocitů, aby lépe porozuměli svému chování a emočním reakcím.

Transakční analýza

Tento přístup zkoumá interakce mezi jednotlivci a pomáhá jim porozumět jejich sociální dynamice, což může osvětlit vzorce ve vztazích a komunikaci.


Postup terapií

Úvodní konzultace

Slouží jako první krok k navázání vzájemného vztahu a zjištění, zda vám terapeut a jeho styl práce vyhovuje. Je to příležitost stanovit jasná pravidla spolupráce, která pomohou předcházet nedorozuměním či zklamáním a podpořit vzájemnou důvěru, bezpečí a otevřenost. Během této schůzky máte prostor položit otázky a zjistit, zda je psychoterapie pro vás tou správnou cestou, nebo zda byste spíše využili jinou formu podpory – například krátkodobé poradenství nebo doporučení specialisty (např. etopeda, psychiatra).

Součástí úvodní konzultace je také diskuze o vašich očekáváních, dosavadních zkušenostech s terapií a cílech. To nám pomůže nastavit společnou cestu a určit, zda a jak se budeme věnovat konkrétním tématům.

– Jaké jsou vaše cíle a co vás přivádí?

– Jaké máte dosavadní zkušenosti s terapií?

– Co byste si přáli, aby se na schůzkách dělo (a co naopak ne)?

Následné konzultace

Mým cílem je vytvořit bezpečné a respektující prostředí, kde můžete otevřeně sdílet své myšlenky a pocity bez obav z hodnocení. Pomocí otázek, reflexí a podpory vás povedu k tomu, abyste sami nacházeli řešení, která vám nejlépe vyhovují. Právě tato řešení, která vzejdou z vás, bývají nejefektivnější a nejtrvalejší.

Společně se budeme zaměřovat na vaše témata a cíle, používat vhodné techniky a pravidelně vyhodnocovat naši spolupráci.